רשימת הבלוגים שלי

יום שישי, 17 באפריל 2015

הרב גריינמן אהב ספרדים ובנה אותם הרב שך היה גזען שונא ספרדים וטען שהם לא ראויים להנהגה

מאת היסטוריון

נושא חשוב שמשום מה נשכחה מכל אסופת המאמרים של  המלחמה שקידשו אנשי הרב שך במרן הרב חיים גריינמן, נשכח ההבדל התהומי והיחס של הרב שך והרב גריינמן לנושא הציבור הספרדי.

בעוד שהרב גריינמן כבר לפני 50 שנה ראה צורך לפעול לקרב את הציבור הספרדי והיה להם לאב לכל דבר, אם בהקמת מוסדות ואם בעניינים פרטיים, ולא חס על כבודו וזמנו כדי לעזור לציבור הספרדי להתקרב לציבור החרדי והתורני בכל דרך ולזכותו נזקפים אלפי משפחות ספרדיות שהקימו בתים נאמנים וישרים, הרי הרב שך הביא איתו גזענות ושמאת ספרדים.

אני מכיר היטב את הטיעון של אנשי הרב שך ובו מצטטים כמה אגרות שלו נגד המכסות הגזעניות של הציבור הספרדי, אבל מי שלמד היטב את שיטת הרב שך והדברים שבהם אמר בפורומים מצומצמים או שלעיתים נפלט לו, ראית שהאיש היה חדור בגזענות ושנאת ספרדים שורשית.

זה היחס המזלזל והבוטה שנתן לרב עובדיה כל השנים, הגזענות באגודת ישראל היה ממנו, כשתקף את ש"X אמר בדרשה המפורסמת שלו שהספרדים לא ראויים להנהגה דבר שזעזע את כולנו.

ואם כבר מדברים על הפער האדיר שהיה בין החכמה והתבונה והגאונות של ר' חיים לבין הבינוניות ושיטות המחלוקות של הרב שך עם תכונות מזג שליליות מאד, אני חושב שראוי להוסיף גם את הפן של היחס לציבור הספרדי שלדעתי זה אומר הכל על אותם אישיים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.