רשימת הבלוגים שלי

יום שישי, 17 בפברואר 2017

ליצמן וגפני: דרעי צריך לסגור מרכולים בשבת

מאת עידן יוסף

ראשי סיעת יהדות התורה, השר יעקב ליצמן (אגודת ישראל) וח"כ משה גפני (דגל התורה) מציעים לשר הפנים אריה דרעי לסגור את המרכולים ומרכזי הקניות בתל אביב בשבתות. השניים ישבו מימינו ומשמאלו של יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, במסגרת חבר-דיון בוועידת ש"ס השנייה (יום ה', 16.2.17) בירושלים, אותו הנחה העיתונאי אבי מימרן.

ליצמן אמר כי אינו רואה דרך אחרת מאשר לסגור את המרכולים. החרה-החזיק אחריו גפני, שאמר כי "צריך לסגור את המרכולים בשבת. דרעי הוא שר מצוין. הוא ישקול ויקבל החלטה, ובעזרת השם יסגור".

עוד אמר גפני: "נלחמנו על זה שהסמכות תחזור לידיו בממדים שזה התחיל להרגיז אותנו. הסמכות נלקחה בזמנו מסילבן שלום כי הייתה לו נגיעה בעניין משום שקיבל תרומה מבעל חנות, והועברה לממשלה. הממשלה הסכימה שהסמכות צריכה להיות של שר הפנים. השר התחלף ודרשנו שהסמכות תוחזר לשר הפנים. ראש הממשלה ושרי המשלה לא הסכימו, כי אמרו שאם ניתן את הסמכות לדרעי הוא יחליט לסגור, אבל בסוף נאלצו להסכים. בשבוע שעבר נפלה הצעת חוק להוריד משר הפנים סמכויות. אמרנו, לא יכול להיות שכאשר חרדי שר, יורידו ממנו סמכויות כי יודעים מראש מה הוא יחליט".

השר דרעי אישר שליצמן וגפני נאבקו בכל הכוח, כלשונו, שיעבירו את הסמכות לשר הפנים. הוא סיפר כי קיבל מכתב בעניין רבה הראשי של ת"א-יפו, הרב ישראל מאיר לאו, שתבע שינוי במצב הנוכחי בו חנויות פתוחות בשבת. "הרב דוד לאו חיתן את בתו, לא הספקתי להגיע לאולם, ומיד דיבר איתי הסבא של הכלה ( הרב לאו האב). הוא אמר לי שהוא לא מוכן לשמוע שום טענה - בעיר העברית הראשונה לא פעלו חנויות, ופתאום הופר הסטטוס-קוו, פתאום נעשתה הלבנה למעשים שנעשו שלא כחוק. הוא לא היה מוכן לשום פשרה כזו או אחרת. וזה הרב שיודע, מכיר את החיים, הבעיות והמורכבות של העיר".

למרות דבריו אלה, סירב דרעי להתחייב כי יסגור את המרכולים: עדיין לא קיבלתי מבית המשפט את ה-60 יום שביקשתי. אני מחכה לקבל מבג"ץ 60 יום. אנחנו יודעים את מורכבות העניין. זה (סגירת חנויות, ע.י.) לא רק ת"א, אלא כל הארץ. מצד שני יש 31 חברי מועצה בעיריית ת"א, וצריך איזון בין השלטון המקומי לשלטון הארצי".

ח"כ גפני נתן פרשנות לדברים שנשמעו מהוססים באוזני הקהל החרדי באולם: "אני חושב שלא תהיה לו ברירה. הוא לא יכול להגיד את זה [ככל הנראה הכוונה היא שאמירה של דרעי בעניין עלולה להביא לסינדול מצד ב"ץ]. אנחנו לא פוחדים מהבג"ץ - לא בכותל ולא באף נושא. אם החוק לא יתוקן - לא תהיה ממשלה. אנחנו הבריח התיכון, והנציגות החרדית היא הכי חזקה בדברים הקדושים לנו - שנקבל כמו שהיה לפני שנים. צריך לסגור".

בוז ליאיר לפיד

חברי חבר-הדיון נשאלו בעניין כינוס פוליטי שמתכנן לקיים יו"ר יש עתיד יאיר לפיד לקיים בשכונה החרדית בית וגן. ליצמן הנמנע מקשרים אישיים עם לפיד לעג: "לא, יכול להיות שהוא רוצה לקחת 'חלה' מבית וגן, הוא לא יודע מה זה חלה" (הכוונה למצוות הפרשת חלה). הוא הדגיש כי אינו נמנע מקשר עם יתר הח"כים של יש עתיד כמו יעקב פרי ומאיר כהן, אך מחרים את לפיד משום שעבר סעיף-סעיף וביקש לעקור הכל, כלשונו, כדי לפגוע בציבור החרדי. זו, לדבריו, הסיבה שבגללה נמשך המו"מ הקואליציוני זמן רב.

הוא שיגר עקיצה בעניין שירותו הצבאי של לפיד: "הוא לא באמת שירת. הוא היה כתב בבמחנה, ואני כתב בהמודיע. מה ההבדל?".

דרעי אמר: "איך נותנים לו במה? אני חושב שהציבור צריך להדיר את רגלו מהמקום הזה. פעם אחת, פעמיים, הוא יעשה ויראה אולם ריק, תאמין לי אף אחד מאיתנו לא אוהב לדבר בפני אולמות ריקים. עם כל הכבוד, הציבור צריך לגלות אחריות בעניין. הוא מנסה לתפוס כותרות".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה