רשימת הבלוגים שלי

יום שלישי, 11 ביולי 2017

רבותיו של הלבראנץ? כתבה רצופת גילויים

מאת חוקר 'לב טהור'

מי היו רבותיו של הלברנץ? ובכן הראשון שקירב אותו לחיי תורה היה הרב ד"ר אברהם פוקס מחבר הספר האדמו"ר מסאטמר וכן "חכמי טרנסליבניה". בהמשך הוא לומד בישיבת איתרי ומסתובב בבעלזא. לאחר מכן הוא עובר להסתובב בתולדות אהרן. בצעירותו הוא היה ידיד קרוב של האדמו"ר ממבקשי אמונה. בספרו הוא קורא לחכם יעקב מוצפי ראש בד"צ העדה החרדית הספרדית - "מורי ורבי". לאחר מכך הוא התקרב למהרא"ש שיק והיה לתלמידו.
יצויין שהיה זה בעידן של טרום ההתחברות של מהרא"ש עם ש"ס (ובסוף ימיו עם הבית היהודי) באותה תקופה היה מהרא"ש קרוב יותר לחוגי הקנאים שהרי הוא למד בקאשוי ואביו היה חסיד סאטמר ולכן לא פלא שהלברנץ התקרב אליו. בצפת הוא גם היה קרוב אל הרב שלום רוזנטל רב בהכנ"ס האר"י שלו הוא גם כן קורא לו "מורו ורבו" (הוא היה במקורו מתלמידי סאטמר אך היה גם בהנהלת הסניף של אגו"י בצפת). כשקמה קהילת ברסלב ביבנאל הלברנץ התנגד למהלך ואז נפרדה דרכו מהרב שיק. (ותיקים בברסלב טוענים שבתקופה שהיה חסיד של הרב שיק הוא טען שיש במהרא"ש "עיבור נשמה של רבי נחמן מברסלב").
בתקופה של ראשית שנות השמונים הוא היה מקובל גם על הזרם המרכזי בברסלב וכשנולדו בניו נחמן ונתן הוא מתברך על ידי הרב טורעץ במבועי הנחל.
בשנת תשמ"ט הוא כבר מתקרב אל הרב יחזקאל ראטה מקארלסבורג ומביא אותו לדרוש בשכונת גילה ביחד עם הרב אמנון יצחק. בשנת תשנ"א הוא עובר לארה"ב ומתקרב אל הרב נתן יוסף מייזעלס רבם של חסידי סאטמר בלונדון ובמונסי ומהקיצוניים שבקנאים.
גם אל הברך משה מסאטמר הוא מתקרב. בעוברו לקנדה היה לו קשרים = לדבריו = עם הרב יעקב אלי' אונסדורפר החברותא של מהר"א מסאטמר וגיסו של האדמו"ר מצאנז וכן מי שתמך בו רבות והחזיק ממנו היה הרב יוחנן וואזנר ממונטריאול שאף נסע לגואטמלה כדי לסייע לקהילת לב טהור ביחד עם הרב ישראל דוד הרפנס מווילאמסבורג מח"ס ישראל והזמנים ומדייני סאטמר .
ידוע לי שכשהאדמו"ר מסקווירא ביקר במונטריאול נכנס אליו הלברנץ והוא קיבל אותו בכבוד. עוד טוענים בלב טהור שגם הרב יהושע לייפער נשיא עוז והדר תומך בהם.
אגב נכתוב עם מי הוא לא הסתדר - מעבר לכל הרבנים הרגילים (את הרב עובדיה יוסף והרב מאזוז הוא תקף בחוצפה בספריו - כמו כן בנו נחמן התבטא "דער אלע רבנים בדורינו זענען פאלשע רבנים") - הרי שחזיתית הוא היה בקרב עם האדמורי"ם מקאשוי. דהיינו הרב רפאל בלום זצ"ל ובנו האדמו"ר הנוכחי ר' אליעזר חיים שחתנו אהרן אריה טעללער עזב את בתו עם 9 ילדים והתחתן עם בתו של הלברנץ. כמו כן אחיו האדמור מתולדות רפאל קאשוי ר' שמחה ישראל בלום - חתנו משה יוסף רוזנר ובתו ניתקו איתו קשר ועבר ללב טהור. כמו כן הרב משארמאש מנהיג בני יואל ר' יואל מורגנשטרן חתנו מאיר יששכר רוזנר ובתו ניתקו איתו את הקשר ועברו ללב טהור. אגב קנאים אלו תומכים באלו הנוסעים לאיראן ומקבלים את מחיר הקיצוניות אצלם בבית.
שמעתי שגם האדמו"ר מטאהש זצ"ל לא גרס את הלברנץ.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה