רשימת הבלוגים שלי

יום שני, 10 ביולי 2017

קרן ריט צנחה בבורסה: קופת העיר איבדה 8,230,000 ש''ח

מאת יתום ואלמנה

רק שלושה חודשים מאז ההנפקה, וקרן "מגוריט" רושמת ירידה חדה בבורסה. היום הודיעה הקרן כי היא תבצע רכישת מניות עצמית בכדי לחזק את ערך המניה. הפסדים של מיליונים (חרדים, כלכלה)

'קרן מגוריט' שהונפקה בבורסה לפני כשלושה חודשים, לא מצליחה להתרומם, והמשקיעים הפסידו לבינתיים אחוזים ניכרים מהשקעתם לאחר ששווי המנייה צנח בשיעור של למעלה מ-12 אחוזים (לפי נעילת השער היום), ובשיעור של 14.2 אחוזים בשפל שנרשם במחיר המניה בשבוע שעבר.
ארגון הצדקה קופת העיר שהשקיע סכום של 60,000,000 מיליוני שקלים עבור 24.94 אחוזים מערך הקרן, הפסיד נכון להיום כ-8,230,000 מיליוני שקלים בעקבות הצניחה במחיר המניה. חברה קדישא שהשקיעה 40,000,000 שקלים מכספי הפנסיה, הפסידה נכון להיום 5,480,000 מיליוני שקלים בעקבות ירידת הערך.
לא רק הגופים החרדים הפסידו כספים בעקבות הנפילה. גם קרן הגמל של חברת ההשקעות "אקסלנס" וקק"ל הפסידו סכום של כ-5,480,000 שקלים כל אחת.
הבוקר (ראשון) הודיעה קרן מגוריט לבורסה כי בכוונתה לבצע רכישה עצמית של חלק מהמניות שהנפיקה רק לפני כשלושה חודשים. רכישות עצמיות נועדו על מנת לחזק את ערך המניה על ידי הקטנת שיעור המניות שבידי הציבור שכן ככל וישנן פחות מניות הנסחרות באופן חופשי, הסיכון לירידת ערך המניה פוחת.
קרן מגוריט הינה קרן ה"ריט" הראשונה בישראל והיא נועדה על מנת לאפשר למשקיעים קטנים להכניס סכומי כסף לא גדולים לכל משקיע. יחד, רוכשת הקרן קרקעות ברחבי הארץ ומנהלת אותם עד להגעה לרווחיות מספקת.
יצוין, כי ביצועי חברות ציבוריות בבורסות השונות אינם מלמדים בהכרח על התנהלותה של החברה או על רווחיה, למרות זאת, לעתים קרובות, בעיקר בהשקעות קצרות טווח, ההשקעה שמבוצעת בחברה איננה אמורה לגלם רווחים בדיווידנדים אלא ברווח ממכירת המניה במחיר גבוה יותר מזה שנרכש.

"מגוריט נולדה בחטא; המשקיע החרדי אכל אותה"

קרן הריט למגורים מגוריט הודיעה בצעד חריג כי החליטה על רכישת חלק ממניות החברה, לאחר שמחיר המניה נפל בכ-14% מיום ההנפקה • בכיר בשוק ההון, "מי שאכל אותה בהנפקה הם בעיקר משקיעים מהמגזר החרדי, שמפסידים את הכסף"
 י"א כסלו התשע"ז

בורסה מה שנולד בחטא מתנהג בחטא. מגוריט לא היתה צריכה להיות בבורסה, ובטח לא בתמחור שבו היא נכנסה. מי שאכל אותה בהנפקה הם בעיקר משקיעים מהמגזר החרדי, שמפסידים את הכסף", כך מצוטט סוחר בכיר בשוק ההון בעיתון הכלכלי 'דה מרקר' אחרי שקרן הנדל"ן למגורים מגוריט דיווחה הבוקר למשקיעים בבורסה כי ביצעה רכישה עצמית של מניות החברה בסכום של כ-10 מיליון שקלים, שלושה חודשים בלבד לאחר ההנפקה.
• קרן הנדל"ן של קופת העיר וחברה קדישא ת"א
לדברי ערן אזרן, עיתונאי 'דה מרקר', מדובר בצעד חריג לחברה שכן רק לאחרונה השלימה גיוס הון בהנפקת מניות ראשונית בסכום של 240 מיליון שקל, מאה מיליון מתוכם הגיעו מקופת העיר בני ברק וחברה קדישא תל אביב. ההחלטה על הרכישה הגיעה לאחר שמניית מגוריט נפלה ב-14% ביחס למחיר ההנפקה. החברה תממן את הרכישה מכספי ההנפקה.
רכישה עצמית של מניות החברה, באמצעות מזומנים שעומדים לרשותה – במקרה של מגוריט מזומנים שעומדים לרשותה בזכות ההנפקה, מגדילה את הביקוש למניה בשוק ועשויה לתמוך במחיר המניה.
בכיד לבצע את המהלך, תצטרך החברה להוכיח שהיא עומדת במבחן הרווח, ומאחר וטרם הצליחה לצבור את כל הרווחים היא תאלץ לפנות לבית המשפט שיאשר לה את הרכישה.
לפי הדיווח, פרסום תכנית הרכישה העצמית הובילה לעליית מניית מגוריט ב-4.7%. עם זאת, המחיר עדיין מגלם הפסד "על הנייר" של 8% למשקיעים בהנפקה.
מגוריט הפכה ללהיט בקרב המגזר החרדי, זאת בעקבות מסע פרסום אגרסיבי בקרב הקהילה, ולאור העובדה כי קופת העיר-בני ברק וחברה קדישא – תל אביב השקיעו בקרן מיליוני שקלים. כבר עם פרסום ההנפקה עלו תהיות בקשר לתחזיות הקרן, כאשר לפי הדיווחים הקרן פרסמה צפי לאחוזי תשואה גבוהים ממה שהיא יכולה להשיג. כמו כן, דמי הניהול של הקרן היו גבוהים מהמקובל בשוק.
במקביל לדיווח על הרכישה העצמית, דיווחה מגוריט כי היא במו"מ לרכישה של מקבץ דירות להשכרה בתל אביב, בתמורה ל-70 מיליון ש"ח.
מהנהלת מגוריט ישראל נמסר, כי "מגוריט מקדמת עסקה לרכישת כ-30 יח"ד בכ-70 מיליון שקל. מדובר בחלק ממתחם המוקם במרכז העיר וצפוי להימסר במהלך שנת 2017. העסקה מתאימה לאסטרטגיית הקרן הבוחרת במתחמים המשלבים תשואה לצד פוטנציאל להשבחה. ביי בק בתור קרן ריט שזה עתה הוקמה, אנו עמלים על יצירת פורטפוליו נכסים איכותי ומקווים כי בקרוב יבשילו מספר מו"מ לכלל עסקאות מחייבות. איננו עוסקים בפעילויות פיננסיות, אך יחד עם זאת וכפי שנמסר בדיווח, לאורך הדרך, נשקול לרכוש מעת לעת מניות הקרן".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה