רשימת הבלוגים שלי

יום רביעי, 21 בספטמבר 2016

למרות סידורי האבטחה המוגברים סביב מוסדות יהודיים באירופה 70% מיהודי אירופה לא מתכוונים להגיע לבתי הכנסת בראש השנה וביום כיפור

מאת אליעזר שולמן

סקר עדכני שקיימו בשבוע שעבר 'מרכז רבני אירופה' ו'איגוד הארגונים היהודיים באירופה' מעלה כי למרות סידורי האבטחה המוגברים סביב מוסדות יהודיים באירופה, 70% מיהודי אירופה לא מתכוונים להגיע לבתי הכנסת בראש השנה ואף לא ביום כיפור.

ממצאי הסקר שנערך בימים 12-15 בספטמבר 2016 בקרב מדגם מייצג של 700 קהילות בערי בירה וערי פריפריה בכל רחבי אירופה – מבריטניה במערב ועד לאוקראינה במזרח. מעלים עוד, כי כ–50% מהקהילות היהודיות ביבשת –  מדווחות על ירידה במספר היהודים החברים הפעילים בקהילה, כתוצאה ישירה מעלייה באנטישמיות. רק כ – 11% מהקהילות ברחביי אירופה מדווחות על עלייה בכמות החברים. 39% מהקהילות מדווחות כי אין שינוי במספר חבריי הקהילה הרשומים.
מנכ"ל 'מרכז רבי אירופה' הרב מנחם מרגולין, המכהן גם כמנכ"ל 'איגוד הארגונים היהודיים באירופה', מציין כי 75% מהקהילות מדווחות כי על ערנות מוגברת של הממשלות השונות לסכנת הפגיעה ביהודים על רקע התגברות האנטישמיות מאז ראש השנה אשתקד והרוב המוחלט של ראשי הקהילות מדווחים על הגברת אמצעי האבטחה והשיטור סביב בתי הספר היהודיים, בתי הכנסת ומוסדות מזוהים אחרים של הקהילה.
"האתגר של רוב הקהילות היהודיות הוכפל בחודשים האחרונים" מציין הרב מרגולין "מחד התגברות משמעותית של התנכלויות ליהודים יחידים, מוסדות וקהילות יהודים, בין היתר ע"י מהגרים ופליטים מוסלמים ומאידך - כתוצאה ממשבר הפליטים, ניכרת עלייה ממשית בכוחו של הימין הקיצוני ברחבי היבשת. כרגע מוקד השיח והפעילות שלהם מתמקד באיסלמופוביה, אך מעדויות הרבנים וראשי הקהילות עולה תמונה מדאיגה שאנחנו שמעלה חששות גדולים באשר להתגברות  ניכרת של מגמות הלאומנות והקסנופוביה (שנאת זרים) גם כלפי יהודי אירופה" מתריע הרב מרגולין וקורא לאיחוד האירופי ולממשלות ביבשת להגביר את מאמצי החינוך והמאבק באנטישמיות כחלק מתכנית הלימודים כבר בבתי הספר. לוחמה בטרור היא כמובן משימה חשובה להצלת חיים – אך אין בה כדי לפתור את הבעיה מן השורש. כל עוד לא יהיה מאמץ חינוכי ממוקד לביעור האנטישמיות, הבעיה לא תיפטר".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה