רשימת הבלוגים שלי

יום ראשון, 30 באוגוסט 2015

מתי מוכן דוד לאו לעקם את הנהלים?

מאת איש הרבנות הראשית

משנבחר בעל היתר המכירה והרב הראשי לישראל דוד לאו הוא הצהיר קבל עם ועולם אני לא יהיה כמו קודמי בתפקיד הרב מצגר, אבל בדבריו הוא כיוון גם לאביו הרב הראשי לישראל וכיום הרב הראשי לת"א הגאון רבי ישראל מאיר לאו שליט"א. הוא התחייב אני עוד אקבל את אות אביר איכות השלטון כך הוא התרברב בפני קהל קטן של חוגגים שבא להריע לו בביתו בעיר מודיעין לרגל בחירתו. משאמר את המילים הללו וגילה טלפיו כלפי הציבור הדתי לאומי הנאור בעיר מודיעין הם הרימו אותו ואת אביו על כפים והתחילו לרקוד ולפזז סביבם סוף סוף הם אמרו יבוא מי שירים את קרנה של הרבנות הראשית לישראל.
אך מתברר שבעל היתר המכירה והרב הראשי לישראל דוד לאו היה מחויב למס שפתים לשכנים שלו בעיר מודיעין, והוא ומינהל תקין זה שתי קווים מקבילים שלעולם לא יפגשו. בסוף שבוע שעבר חשף הכתוב החרוץ של הערוץ השני יאיר שריקי מעלילותיו של אותו נקי כפים.
דבר כזה לא זוכרים ברבנות: נער בן 14 ניגש לאחת מבחינות ההסמכה לרבנות, בדרך להפוך לרב הצעיר בישראל. לפני חמש שנים זה כמעט קרה, אבל הרב הראשי דאז, שלמה עמאר, הורה: אין לבדוק את הבחינה, מאחר שגיל הסף על פי הכללים הוא 22.
הוריו של הנער לא התייאשו ופנו לבג"ץ שדחה את העתירה וקבע שהחלטת הרב הראשי הייתה נכונה. גם זה לא גרם להורים לוותר, ומיד כשהתמנה רב ראשי חדש, הרב דוד לאו, הם פנו אליו וביקשו להיפגש עמו כדי שיסייע לבנם.
עוזרו של הרב לאו הרב רפאל פרנק השיב בשמו, כבר בדצמבר 2013: "עניינו של בנך כבר עלה בערכאות משפטיות, ונקבע כפי שנקבע. על כן סבור היועץ המשפטי שאין מקום לפגישה". אלא שלאחר שנה, ביולי 2014, שינוי מפתיע בעמדת הרב לאו: עוזרו הרב רפאל פרנק פונה לראש מחלקת הבחינות של הרבנות.
"כיוון שהנער יגע וטרח במשך ימים ולילות, ולמד את החומר הנדרש לבחינה... כבוד הרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו שליט"א סובר כי מן הצדק, יש להעביר את הבחינה הנ"ל לבדיקה, ולהעביר את תוצאותיה לנבחן". עם זאת, מציין הרב לאו, הציון ממילא ישמש את הנער רק כשיגיע לגיל המאפשר לו לגשת לשאר הבחינות.
אז מה גרם לשינוי בעמדת הרב הראשי, בניגוד לעמדה של עצמו ובניגוד להחלטת קודמו והחלטת בג"ץ? אין לדעת, אבל יום לפני המכתב הזה שנשלח ב-21 ביולי, פורסם מועד הבחירות לרבנות העיר נתניה.
בין המתמודדים, ניחשתם נכון, אחיו של הרב לאו, הרב משה חיים לאו. באסיפה הבוחרת חברה לא אחרת מאשר אמו של אותו נער. אין לנו כל הוכחה כי יש קשר בין הדברים, אבל סמיכות האירועים מעלה סימני שאלה.
בכירים ברבנות אמרו לנו כי השינוי בעמדת הרב לאו תמוה מאד ונוגד כל הליך תקין, בלשון המעטה. הבחינה, אגב, לא נבדקה למרות בקשת הרב הראשי כיוון שהיועץ המשפטי וראש מחלקת הבחינות של הרבנות נעמדו על רגליהם האחוריות ואסרו זאת. בעוד שלוש שנים ימלאו לנער 22 ואז יוכל, אם ירצה, לחדש את התהליך.
ומה עלה בגורלו של הרב לאו האח? הוא הפסיד את הבחירות, על חודו של קול.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה