רשימת הבלוגים שלי

יום שני, 29 באוקטובר 2012

מרן הגאון רבי דב לנדו על הרב שך: שנאתו את החסידים העבירו על דעתו עד שהיה מוכן להרוס את ציבור הבני תורה ולהפכם לכת חסידית הכי פרועה העיקר לנגח בזה את החסידים

תלמיד סלבודקא כותב:

איקלע לידי הספר 'משנת-רבינו' לנכד ר' לייזער שאך ונחשכו עיני.
בעמוד הראשון הנכד מוכיח את נוראיותו של הסבא מזה שהסבא השוווה את עצמו להרשב"א רחמא יצילנו.
בדורות שלפנינו הי' פשיטא כביעא בכותחא לכל בר בי רב דחד יומא שהמשווה את עצמו לאחד מן הראשונים כמלאכים הרי הוא שוטה רשע וגס רוח.
לא כן אצל משפחת ברגמן, לדידהו אדרבא מדהשווה את את עצמו להרשב"א שמע מינה ד'נורא' הוא!
לזכותו של הסבא יאמר שמעולם לא השוה עצמו להרשב"א כלל ובסך הכל הביא מהרשב"א את חשיבות היגיעה וכל חד עם יגיעיה דילי' ולא הרי יגיעתו של זה זה כיגיעתו של זה.
אבל הנכד הבין מדברי סבו שאכן משווה הוא את עצמו להרשב"א ואליבא דידי' יש בזה משום הוכחה חותכת לנוראיות הסבא.
זה מזכיר לי את ששמעתי ממו"ר מרן ראש הישיבה ר' דוב שליט"א שאמר לי ואלה תו"ד: שנאתו את החסידים העבירו על דעתו עד כדי כך שהי' מוכן להרוס את ציבור הבני תורה ולהפכם לכת חסידית הכי פרועה העיקר לנגח בזה את החסידים. עכת"ד.
בשעתו לא הבנתי עד כמה דבריו קולעים אבל בראותי את דברי הנכד ובראותי את החינגה חסידית/פרענקית מידי שנה בשנה בעלייתם למקום קבורתו ביום פטירתו, הבנתי עד כמה הרחיק ראייתו של מרן שליט"א.
אוי לנו שכך עלתה בימינו.

7 תגובות:

 1. רבותי אני ליטאי והיום אני יודע ששיקרו אותנו.

  הרב שך וכל החבורה שלו הם פושעים ונוכלים שיש להתרחק מהם. אין לנו קשרל חבורה המנוולת הזאת של הפלס והנצח שילכו לעזאזל.

  השבמחק
  תשובות
  1. מר שאולזון.

   פרסומך נגד כל החוגים מבלבלים את הציבור.

   פרסום נגד הליטאים - משמע אתה בעד החסידים, פרסום נגד החסידים (גור - סאטמר - ויזניץ ) מאי משמע ?

   תעדכן אותנו מה אתה !

   לגופו של דבר, אתה מביא דברי הרבי מויזניץ נגד הציבור הליטאי, והרבי מויזניץ נתן במה לדברי הרב שך בטקס חנוכת בית המדרש, אז תיידע את הציבור איפה אנו עומדים.

   לגופם של פרסומים, גם לפי דבריך שהינך רוצה לתקן את ענייני הציבור ולכן אתה מפרסם עוולות בכל מיני קהילות, ניחה, זה דברים שקורים היום. מה טעם לדון ברב שך 10 שנים לאחר פטירתו ולדון בכל מילה שכתובה על הציבה. לא מוכיח על שפיות מסוימת.

   אולם מעל הכל, כך את עיתוני כפר חב"ד של שנות ה - 80 שם כל המאמרים היו שהרב שך לא קורא נכון את חב"ד ואין שום קו משיחי.

   כיום כאשר רואים את כל הלהט המשיחי של צעירי הצאן (וכפי שאמר לי מנהל מוסד חבדי יהודי מבוגר וננשוא פנים)שהצעירים מושכים אותנו קדימה, מקום שאיננו מעוניינים להיות, אז רואים בעליל כמה דברי הרב של היו צודקים.

   אדון שאולזון!

   הרב שך אינו צריך ולא היה צריך אישור ממך ומשכמותך לומר את דבריו ברמה.

   המשך להשמיץ את כל החוגים וידענו שאנו בדרך הנכונה.

   מחק
 2. כפי שדייקת, הרב שך לא השווה עצמו לרשב"א, אך ההיגיון הפרשני של נכדו מזכיר לי את הסיפור החסידי (או שמא המתנגדי) שהולך כך:

  חסיד אחד מספר לחברו מגדולתו אל רבו, "הרבי שלי - אליהו מתגלה לו כל לילה בחלום". שואל השני "מהיכן אתה יודע?!", עונה לו: "הוא עצמו סיפר זאת", - "נו,ואולי הוא שיקר?!" - "נראה לך, שמי שאליהו מתגלה לו כל לילה, מסוגל לשקר?!"

  השבמחק
 3. כסלבודקער וכמקורב לגרד"ל אני מוחה ואמר ש-ק-ר!!!!!!!!!!!!!

  ר' דוב מאוד העריך את מרן הגראמ"מ שך זצוק"ל ומי שמעוניין יש לי הקלטות עם התבטאויות עליו. וכן בבחירות הארציות (תשמ"ט) חתם על מכתב שהיה תלוי בפתח הישיבה להצביע לדגל (עץ כמדומני). רק היה חילוקי דעות בעניין הבחירות העירוניות ושם כתב את המכתב המפורסם, וגם שם אינו מזלזל ח"ו במרן הרב שך אלא ההפך מעריך ומכבד!!!

  השבמחק
  תשובות
  1. כל מה שכתבת נכון עד למכתבו של ר' שמואל אויערבך נגד ר' דב

   מחק
  2. שלום סלבודקער.
   "ומי שמעונין יש לי הקלטות" אני מעונין!
   אנא צור עמי קשר במייל: ahaleif@gmail.com

   מחק
 4. עוד לא היתה ביקורת נוקבת יותר נגד האיד ומשנתו ממכתבו של ר' דוב הוא מוחק אותו מכל וכל אין בה שום הערכה ושום הכרה כל כולה מחיקה אחת גדולה

  השבמחק